Prvý spoločný meeting

16.12.2012 08:00

V týždni od 9.12. do 15.12. privítala táto materská škola spolu 14 učiteľov a pedagógov z troch partnerských krajín na ich prvom pracovno- poznávacom stretnutí.

Cieľom pracovného stretnutia bola obhliadka priestorov a tried materskej školy, zúčastnenie sa edukačného procesu v jednotlivých triedach MŠ, oboznámenie sa so školským systémom a predprimárnym vzdelávaním na Slovensku, informačné prezentácie a videá jednotlivých krajín a ich materských škôl, spoločná práca na projektových úlohách, plánovanie úloh  a výmena skúseností v oblasti predprimárneho vzdelávania a vôbec školského systému.

Poznávacia časť stretnutia bola zameraná na poznávanie  regiónu Gemer, poznávanie histórie a súčasnosti mesta Rožňava, okolitých kultúrnych pamiatok a prírodných krás. Hostia navštívili Eko- centrum SOSNA v Družstevnej pri Hornáde, kde bol pre nich pripravený bohatý program zameraný na environmentálnu výchovu s využitím v edukačnom procese MŠ, odborný výklad spojený s prehliadkou eko budovy vzdelávacieho centra a ochutnávkou bio stravy.  Počas týždňa hostia navštívili mesto Košice, jaskyňu Domica, Kaštieľ Betliar, Mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí.  Pre hostí bol pripravený večer ľudových tradícií s ochutnávkou tradičných slovenských jedál a miestnych špecialít v Rožňavskom Bystrom. Týždeň vyvrcholil celodenným environmentálnym poznávaním Vysokých Tatier (Tatranská Lomnica, Starý Smokovec, Hrebienok). Posledný večer sa konala slávnostná, rozlúčková večera s odovzdávaním Certifikátov o účasti na prvom projektovom stretnutí  v Rožňave na Slovensku.

Hostia vyjadrili svoju spokojnosť a poďakovanie za priateľské privítanie a bohatý program, tiež obdiv nad množstvom kultúrnych pamiatok  a prírodných krás nášho regiónu.

Nasledujúce pracovno- poznávacie stretnutie pedagógov zúčastnených krajín bude v Litve (10.6.- 15.6. 2013), potom v Turecku (11.11.- 16.11. 2013) a záverečné, hodnotiace v Španielsku (2.6.-7.6.2014). Priebežne počas dvoch rokov  budú jednotlivé materské školy pracovať na spoločnej téme, plniť naplánované úlohy, ktoré pomáhajú rozvíjať jednotlivé kľúčové kompetencie detí predškolského veku ako aj zručnosti a kompetencie učiteliek zapojených do projektu. V priebehu dvoch rokov medzi pracovno- poznávacími stretnutiami sa  budú organizovať výmenné pobyty trojíc učiteľov medzi krajinami. Výsledkom dvojročnej práce budú nové poznatky a skúsenosti v oblasti predprimárneho vzdelávania a zároveň spoločné produkty (DVD, metodické materiály, spoločné knihy učiteľov, pedagógov ako aj detí zapojených do projektu).

PaedDr. Kvetoslava Kostyánszka

koordinátorka projektu